Preskoči na glavno vsebino
International Partnerships

Poslovne priložnosti v okviru strategije Global Gateway

Raziščite pobude v okviru strategije Global Gateway

Oglejte si tekoče projekte v okviru strategije Global Gateway po državah in po prednostnih sektorjih ter jih bolje spoznajte: digitalno, podnebje in energija, promet, zdravje ter izobraževanje in raziskave. Opozoriti je treba, da podnebni in energetski sektor zajema tudi kmetijski sektor, vodni sektor in sektor kritičnih surovin.

Informacije o projektih strategije Global Gateway lahko najdete na zemljevidu. Če ste že pregledali razpoložljive spletne informacije in želite izvedeti več o katerem od projektov ali razpravljati o določeni priložnosti za sodelovanje, se obrnite na delegacijo EU

Prispevajte k izvajanju projekta Global Gateway

Javni razpisi in razpis za zbiranje predlogov

Obiščite portal EU za javna naročila, če želite poiskati razpise za zbiranje predlogov in javne razpise, ki jih objavljajo institucije, agencije in organi EU. Z uporabo možnosti „Vsi filtri“ izberite partnerske države in si oglejte ustrezne javne razpise. Iščete lahko po državi, regiji in sektorju ali pa v iskalni meni vnesete ime področja, ki vas zanima (npr. „energija“), ter poiščete aktualne priložnosti na svojem področju. Za pomoč pri prijavi na javne razpise in predložitvi predlogov za nepovratna sredstva sta na voljo služba za pomoč uporabnikom in usmerjevalni oddelek.

Obvestila o javnih naročilih so na voljo tudi na spletni strani TED. Vnesite področje, ki vas zanima (npr. „digitalno“), in nato filtrirajte po regijah.

Poleg tega preglejte spletišča držav članic EU za javne razpise. Na voljo so tudi spletišča vladnih ministrstev v partnerskih državah. Na teh spletiščih so objavljeni javni razpisi za naložbe, ki jih EU ne izvaja neposredno.

Pridružite se tekočim projektom

S projekti v okviru strategije Global Gateway se z vključevanjem ustreznih deležnikov in virov ter odpravljanjem ovir za podjetja ustvarjajo nove poslovne priložnosti. Preglejte seznam projektov Global Gateway in presodite, ali se za vaše podjetje odpirajo nove priložnosti. Da bi lahko bolje ocenili morebitne gospodarske priložnosti, lahko pridobite dodatne informacije tako, da se obrnete na ustrezno delegacijo EU ali institucijo države članice EU.

Če želite prejeti podporo za predlog projekta, povezanega s strategijo Global Gateway, preglejte podporne programe, ki so na voljo podjetjem.

Če želite predložiti predlog za velik strateški naložbeni projekt preobrazbe, začnite sodelovati tako, da se obrnete na ustrezno delegacijo EU.

Podpora poslovnim pobudam

EU poslovnim pobudam zagotavlja različne vrste finančne in nefinančne podpore. V zvezi s tem delegacije EU spodbujajo javno-zasebni dialog in spremljajo izvajanje ustreznih naložbenih projektov, med drugim z zagotavljanjem tehnične pomoči, razvojem spretnosti, izboljšanjem regulativnega okolja in finančno podporo. Informacije o sektorskih prednostnih nalogah med EU in partnerskimi državami so na voljo v akcijskih načrtih držav in večletnih okvirnih programih. Ti dokumenti so na voljo na straneh posameznih držav na spletiščih INTPA in NEAR.

Razvojne finančne institucije, izvoznokreditne agencije držav članic EU in agencije za razvojno sodelovanje zagotavljajo več finančnih storitev za pobude zasebnega sektorja v partnerskih državah. Več informacij o razvojnih finančnih institucijah in izvoznokreditnih agencijah je na voljo spodaj. Preglejte tudi, katere vrste podpore države članice EU zagotavljajo podjetjem, ki poslujejo v tujini.

Pobude, ki jih financira EU, podpirajo podjetja, ki delujejo v sektorjih strategije Global Gateway po vsem svetu. 

Za pregled teh pobud kliknite tukaj

Primeri neposrednih podpornih programov za podjetja vključujejo:

  • EFSD+
    Evropski sklad za trajnostni razvoj plus (EFSD+) je finančno orodje EU, s katerim se podpirajo zasebni in javni vlagatelji. Sklad zagotavlja širok nabor raznovrstnih naložb (npr. posojila, lastniški kapital, dolžniške naložbe, posojila v lokalni valuti itd.) v različnih regijah (npr. v podsaharski Afriki, Latinski Ameriki, Aziji, južnem in vzhodnem sosedstvu). Zasebni vlagatelji naj pregledajo različna orodja EFSD+ in se obrnejo na kontaktno točko tistih, ki jim ustrezajo.
  • Get Invest
    Program GET.invest spodbuja naložbe v energijo iz obnovljivih virov v državah v razvoju. Projektnim skupinam pomaga, da bi dosegle pripravljenost za naložbe, in jih povezuje s financerji. Poleg tega olajšuje dostop do evropske podpore in finančnih instrumentov za vse naložbe v zeleno energijo v Afriki.
  • ElectriFI
    Pobuda za financiranje elektrifikacije ElectriFI je sklad za spodbujanje naložb z učinkom. Ta sklad v višini več kot 275 milijonov evrov je namenjen povečanju dostopa do čiste energije v državah v razvoju. Cilj pobude ElectriFI je podpirati naložbe, s katerimi se povečuje in/ali izboljšuje dostop do sodobnih, cenovno dostopnih in trajnostnih energetskih storitev. 
  • AgriFI
    Pobuda za financiranje kmetijstva EDFI AgriFI v višini 120 milijonov evrov je sklad za spodbujanje naložb z učinkom. Pobudo financira Evropska unija, njena naloga pa je zagotavljanje srednje- do dolgoročnega financiranja podjetjem iz zasebnega sektorja, ki delujejo v agroživilski vrednostni verigi, s poudarkom na malih kmetih. V ponudbi EDFI AgriFI sta združena investicijski kapital in tehnična pomoč.
  • D4D Hub
    Vozlišče Digital for Development (D4D) je strateška platforma, katere cilj je okrepiti digitalno sodelovanje med Evropsko unijo in njenimi državami članicami (Ekipa Evropa) ter partnerji v Afriki, azijsko-pacifiški regiji, Latinski Ameriki in na Karibih ter v sosednjih državah EU. Pospešuje sodelovanje več deležnikov, spodbuja naložbe, olajšuje dialog in povečuje usklajevanje. Svetovalna skupina vozlišča D4D za zasebni sektor je posebej namenjena podjetjem, da bi lahko v okviru vozlišča D4D sodelovala in razpravljala o predlogih. 
  • Switch Asia
    Program Switch Asia podpira prehod Azije, Bližnjega vzhoda in Pacifika na nizkoogljično krožno gospodarstvo, gospodarno z viri, hkrati pa spodbuja trajnostne vzorce proizvodnje in potrošnje ter okolju prijaznejše dobavne verige med temi regijami in Evropo. Zagotavlja nepovratna sredstva na področjih, kot so energijska učinkovitost v industrijskih obratih in hišah, agroživilski in ribiški sektor, tekstil in usnje, turizem, logistika in tovorni promet.

Podpora MSP

Evropska unija priznava ključno vlogo, ki jo imajo mala in srednja podjetja (MSP) pri spodbujanju gospodarske rasti, inovacij in ustvarjanja delovnih mest. Poleg gornjih podpornih programov EU zagotavlja posebno podporo za pomoč malim in srednjim podjetjem pri izvozu in vlaganju zunaj EU. Nekaj primerov:

  • Evropska podjetniška mreža (EEN)
    EEN je največja podporna mreža za MSP na svetu z mednarodnimi ambicijami. Mednarodni strokovnjaki za podjetništvo mreže imajo izkušnje in vire, da lahko pomagajo MSP rasti in lahko svetujejo o najboljših priložnostih na trgu za mednarodno širitev. Mreža EEN ponuja vrsto storitev, vključno s tržnimi raziskavami, povezovanjem podjetij, podporo inovacijam, dostopom do financiranja in dostopom do programov financiranja EU.
  • Služba za pomoč uporabnikom pravic intelektualne lastnine
    Služba za pomoč uporabnikom evropskim malim in srednjim podjetjem (MSP) zagotavlja brezplačno prvo podporo pri upravljanju, zaščiti in uveljavljanju intelektualne lastnine v šestih regijah: Kitajska, Evropa, Indija, Latinska Amerika, Jugovzhodna Azija in Afrika. Nudi tudi knjižnico podpornega gradiva, kot so vodniki, študije primerov in videoposnetki.

Poiščite druga orodja EU, ki podpirajo internacionalizacijo MSP v EU.

Sodelujte na poslovnih forumih EU

Poslovni forumi EU se organizirajo po vsem svetu, pri čemer združujejo deležnike in podjetja EU, lokalni zasebni sektor ter vladne predstavnike na visoki ravni. Ti forumi omogočajo dialog o prednostnih temah, povezanih s strategijo Global Gateway. 

Podjetja so vabljena, da se udeležijo poslovnih forumov EU, kjer se srečajo z novimi partnerji, predstavijo svoj projekt in sodelujejo v javno-zasebnem dialogu.

Informacije o dostopu do trga

EU zagotavlja spletne vire in podporo za pomoč podjetjem pri globalnem poslovanju. Mednarodni trgovinski center, ki ga podpira EU, daje na voljo širok nabor orodij za poslovno obveščanje za MSP, velika podjetja in poslovne organizacije:

  • Trgovinski zemljevid zagotavlja kazalnike o izvozni uspešnosti, mednarodnem povpraševanju, alternativnih trgih in konkurenčnih trgih ter imenik uvoznih in izvoznih podjetij.
  • Zemljevid dostopa do trga uporabnikom omogoča dostop do carinskih tarif, tarifnih kvot, trgovinskih sredstev in netarifnih ukrepov, ki se uporabljajo za določeno blago na katerem koli trgu na svetu, ter njihovo primerjavo, analizo in prenos.
  • Na zemljevidu izvoznega potenciala je ekonomska analiza pretvorjena v praktične trgovinske informacije.
  • Zemljevid standardov zagotavlja informacije o prostovoljnih standardih trajnostnosti, kodeksih ravnanja, revizijskih protokolih, okvirih za poročanje in programih za trajnostnost podjetij.

Izboljšanje poslovnega okolja

EU prispeva k izboljšanju poslovnega okolja v partnerskih državah. V ta namen se uporabljajo številni ukrepi, vključno z dialogom ter tehnično in finančno podporo. Vpliv teh dejavnosti posredno koristi zasebnemu sektorju. Nekatere izmed pomembnih dejavnosti so opisane v nadaljevanju.

Trgovinski in naložbeni sporazumi pripomorejo k izboljšanju poslovnega okolja v partnerskih državah. Krepijo trgovino in ustvarjajo nove priložnosti, z večjo pravno varnostjo in stabilnostjo spodbujajo naložbe EU ter vključujejo trdne zaveze glede trajnostnosti.

EU zagotavlja največ proračunske podpore na svetu. Ta sistem vključuje neposredne finančne prenose v državne blagajne partnerskih držav, ki izvajajo reforme na področju trajnostnega razvoja. Proračunska podpora spodbuja preglednost in dobro upravljanje, zato prispeva k boju proti korupciji in ustvarjanju ugodnega okolja za zasebne naložbe v naših partnerskih državah.

Izmenjava informacij in tehnična pomoč (TAIEX) zagotavlja medsebojno tehnično pomoč in politično podporo za pomoč pri izvajanju strukturnih reform ter izboljšanju regionalnih in okoljskih politik. Partnerske države obiščejo strokovnjaki javnega sektorja iz držav članic EU, ki ostanejo največ pet dni in jim v tem času svetujejo.

Tesno sodelovanje (twinning) pomeni, da se vzpostavi srednje- do dolgoročno institucionalno sodelovanje med javnimi upravami držav članic EU in državami upravičenkami ali partnerskimi državami. S tem mehanizmom se podpira krepitev institucionalnih zmogljivosti prek procesov reform in medsebojnega sodelovanja. Projekti tesnega sodelovanja se običajno izvajajo od 12 do 36 mesecev.

Obrnite se na partnerje strategije Global Gateway

Strategija Global Gateway vključuje širok nabor partnerjev in vsi zagotavljajo edinstveno podporo zasebnemu sektorju. Oglejte si spodnji seznam partnerjev na področju priložnosti in orodij strategije Global Gateway, ki so na voljo. 

Delegacije EU – diplomatska predstavništva

144 delegacij EU po vsem svetu lahko zagotovi smernice in podporo pri ustreznih naložbah v okviru strategije Global Gateway na lokalni ravni. Delegacije EU sodelujejo s partnerskimi državami in drugimi članicami Ekipe Evropa pri izvajanju dejavnosti v okviru strategije Global Gateway na lokalni in regionalni ravni. 

Razvojne finančne institucije

Mednarodne in nacionalne razvojne finančne institucije so razvojne banke, ki jih podpira država in so bile ustanovljene, da bi podpirale razvoj zasebnega sektorja v državah z nizkimi in srednjimi dohodki.  Med večstranskimi razvojnimi finančnimi institucijami EU sta:

  • Evropska investicijska banka (EIB)
    EIB je investicijska banka in svetovna razvojna banka, ki deluje v Evropski uniji in po svetu. EIB prispeva k strategiji Global Gateway tako, da zagotavlja finančne rešitve ter tehnično in finančno strokovno znanje za projekte, ki jih vodijo javni in zasebni deležniki. 
  • Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD)
    EBRD je večstranska investicijska banka, ki zagotavlja širok nabor produktov in storitev, kot so posojila, kapitalske naložbe, trgovinska jamstva in svetovalne storitve. Zagotavlja nabor orodij, namenjenih malim in srednjim podjetjem, ki zajemajo več deset poslovnih sektorjev, posojila, kapitalske naložbe in jamstva ter pomoč malim in srednjim podjetjem. 

V tej preglednici najdete razvojno finančno institucijo vsake države članice EU. Kliknite ime posamezne institucije in preusmerjeni boste na njeno spletišče.

Agencije za razvojno sodelovanje

Nacionalne razvojne agencije zagotavljajo državno pomoč za podporo gospodarskemu in javnemu razvoju v državah v razvoju. Te agencije izvajajo in financirajo projekte strategije Global Gateway.

V tej preglednici najdete agencije za razvojno sodelovanje iz vsake države članice EU. Kliknite ime posamezne institucije in preusmerjeni boste na njeno spletišče.

Izvoznokreditne agencije

Te organizacije s sedežem v vsaki državi članici spodbujajo nacionalni izvoz in/ali gospodarske interese. Zagotavljajo posojila ali kritje (zavarovanja ali jamstva) za pomoč pri internacionalizaciji podjetij, registriranih v njihovi državi.

V tej preglednici najdete izvoznokreditne agencije iz vsake države članice EU. Kliknite ime posamezne institucije in preusmerjeni boste na njeno spletišče.

Organizacije za spodbujanje trgovine

To so organizacije držav članic EU, ki podpirajo internacionalizacijo podjetij, registriranih v njihovi državi.

V tej preglednici najdete organizacije za spodbujanje trgovine iz vsake države članice EU. Kliknite ime posamezne institucije in preusmerjeni boste na njeno spletišče.

Splošne publikacije30. september 2024
Contact points: DFIs, ECAs, ODA and TPOs

Evropske poslovne organizacije

Poslovne mreže, kot so poslovne organizacije in gospodarska zbornica, so dobro izhodišče za podporo podjetjem EU v tujini. Zastopajo lahko interese na ravni EU, nacionalni ali sektorski ravni in so pogosto vključene v strategijo Global Gateway. 

Več informacij in kontaktne podatke lahko najdete na seznamu poslovnih organizacij EU, ki delujejo v partnerskih državah.