Направо към основното съдържание
International Partnerships

Представяне на стратегията Global Gateway

Какво представлява Global Gateway?

Принципи и ценности

В центъра на Global Gateway стоят 6 основни принципа, които ръководят инвестициите

  • демократични ценности и високи стандарти
  • добро управление и прозрачност
  • равноправни партньорства
  • опазване на чиста околна среда
  • акцент върху сигурността
  • катализатор на инвестиции от частния сектор

Global Gateway е приносът на ЕС за намаляване на недостига на инвестиции в световен мащаб. Стратегията е в съответствие с ангажимента на лидерите на Г-7 от юни 2021 г. за започване на основано на ценности и високи стандарти прозрачно инфраструктурно партньорство, за да се отговори на глобалните нужди от изграждане на инфраструктура. Global Gateway също така е в пълно съответствие с Програмата на ООН до 2030 г. и нейните цели за устойчиво развитие, както и с Парижкото споразумение относно изменението на климата.

Области на партньорство

Global Gateway подкрепя нашите партньори и преодолява недостига на инвестиции в световен мащаб в областта на

Подход „Екип Европа“

Global Gateway се реализира в рамките на подхода „Екип Европа“ с участието на Европейската комисия, Европейската служба за външна дейност (ЕСВД), държавите — членки на ЕС, както и финансови институции, частния сектор и други неправителствени организации.

Този подход ще улесни пълното мобилизиране на политическа издържливост, технически експертен опит и финансови ресурси.

Източници на финансиране

През периода 2021—2027 г. ЕС и държавите членки ще мобилизират инвестиции за развитие на инфраструктура в размер до 300 милиарда евро.

Това включва инвестиции на стойност до 135 млрд. евро, реализирани от ЕС, и 145 млрд. евро планирани инвестиции от европейските финансови институции и финансови институции за развитие, допълнени от финансиране с безвъзмездни средства.

300 млрд. евро
Мобилизирани в инвестиции до 2027 г.
53 млрд. евро
Размер на гаранциите
232 млрд. евро
Устойчиви инвестиции

Европейски фонд за устойчиво развитие+

Нашият нов и основен инструмент за споделяне на риска за периода 2021—2027 г. е Европейският фонд за устойчиво развитие плюс (ЕФУР+). Той ще бъде 10 пъти по-голям от предшестващия го ЕФУР, ще се прилага в световен мащаб и ще се ръководи от 2 принципа:

  • политиката на първо място
  • подходи, ориентирани към отделните държави

Фондът ще покрие 53 млрд. евро под формата на гаранции за този период и се очаква да привлече до 232 млрд. евро устойчиви инвестиции. Допълнително финансиране ще бъде предоставено чрез безвъзмездни средства на финансови институции за развитие, които ще ги комбинират („смесят“) със заеми.

В рамките на ЕФУР+ Комисията използва смесено финансиране за сектори, пазари и операции, за които гаранцията не помага за преодоляване на съответните затруднения. Това могат да бъдат операции както в публичния, така и в частния сектор.

Механизъм за свързване на Европа (МСЕ) — Инфраструктура за цифрова свързаност

Цифровите технологии играят ключова роля в нашата икономика и общество, като дават възможност за взаимодействие онлайн и нови начини на живот, работа и стопанска дейност. Тези технологии изискват функционирането на подходящите инфраструктури.  

Въпреки нарастващата нужда от свързаност, все още съществува значителен недостиг на частно и публично финансиране за инфраструктура за цифрова свързаност. Механизмът за свързване на Европа подкрепя инвестициите по линия на Global Gateway, предназначени за безопасна, сигурна и устойчива високоефективна инфраструктура.

Подкрепа за екологосъобразни инвестиции

ЕС също така ще подкрепя държавите партньори, като им помага да развиват и разширяват своите пазари за „зелени“ облигации — механизми за финансиране, при които емитентът се ангажира да използва постъпленията за финансиране на проекти в подкрепа на околната среда и устойчивостта.

Защо Global Gateway?

Много държави се нуждаят от надежден партньор, който да разработва устойчиви, качествени проекти и да гарантира, че те се изпълняват по прозрачен начин, не създават неустойчиви равнища на задлъжнялост и носят трайни социални и икономически ползи за местните общности.

Global Gateway е това позитивно предложение.

Връзки по темата

Global Gateway на основния уебсайт на Европейската комисия