EU s postopkom načrtovanja programov opredeli svoja področja politike in specifične cilje z vsako partnersko državo in regijo. Večletni okvirni načrti določajo splošno podlago za sodelovanje EU v državah in regijah. Letni akcijski načrti določajo izvajanje programov v posamezni državi.
Podsaharska Afrika
V Afriki se pojavljajo nove perspektive in izzivi, ki so posledica gospodarskih, političnih, socialnih, tehnoloških, podnebnih in okoljskih sprememb, zdravstvenih kriz ter spreminjajočih se varnostnih groženj. Evropska unija poziva k strateškemu partnerstvu z Afriko za skupno reševanje teh nastajajočih izzivov ter uresničevanje skupnih prednostnih nalog in interesov.
Bližnji in Srednji vzhod ter pacifiška regija
Ta regija je zelo raznolika z vidika človeške in fizične geografije, gospodarstva, družbenega napredka ter stopnje razvoja in demokracije, saj zajema celoten spekter med visoko industrializiranimi in najmanj razvitimi državami. Kljub temu obstajajo krovne podobne prednostne naloge za delovanje EU in skupni ukrepi, ki omogočajo čim večji učinek.
Amerika in Karibi
Partnerstvo z Ameriko in Karibi je v središču prizadevanj EU, da zagotovi močnejšo Evropo v svetu. To raznoliko področje vključuje štiri strateške partnerice EU (Združene države Amerike, Kanado, Mehiko in Brazilijo) in pet članic skupine G20. Sodelovanje EU s to podobno mislečo skupino držav ima geostrateški pomen – Evropa, Amerika in Karibi lahko odločilno vplivajo na oblikovanje svetovnega reda po pandemiji COVID-19.
Čezmorske države in ozemlja
Namen sodelovanja med čezmorskimi državami in ozemlji ter Evropsko unijo je spodbujati gospodarski in socialni razvoj teh držav in ozemelj ter vzpostavljati tesne gospodarske odnose med njimi in EU kot celoto. Temelji na ciljih, načelih in vrednotah, ki so skupni čezmorskim državam in ozemljem, državam članicam, katerih del so, in Evropski uniji.