Preskoči na glavno vsebino
International Partnerships

Politike

EU se s svetovnimi izzivi spopada z mednarodnimi partnerstvi, ki podpirajo in spodbujajo evropske vrednote in interese ter prispevajo k miru in blaginji v svetu.

Strategija Global Gateway

Mednarodna partnerstva EU se osredotočajo na naslednja področja politike:

Podnebje, okolje in energija

EU kot vodilna v svetu vodi mednarodna prizadevanja za reševanje okoljskih izzivov in spodbujanje izvajanja ambicioznih okoljskih, podnebnih in energetskih politik po vsem svetu. 

Digitalno področje in infrastruktura

EU si z digitalno strategijo EU in novimi digitalnimi partnerstvi prizadeva za spodbujanje na človeka osredotočene vizije za digitalno gospodarstvo in družbo po vsem svetu. 

Enakost spolov

Enakost spolov je ena od temeljnih vrednot EU. Ženske in deklice so ključni dejavniki razvoja in sprememb. Doseganje enakosti spolov ter krepitev vloge žensk in deklic sta ključnega pomena za oblikovanje pravičnih, vključujočih, uspešnih in miroljubnih družb povsod po svetu.

Človekov razvoj

Zdravje, izobraževanje in dostojen življenjski standard so ključni elementi za zagotavljanje človekovega razvoja. EU sodeluje s partnerskimi državami v podporo zdravstvenim sistemom in infrastrukturam, izobraževalnim politikam, socialni zaščiti in zmanjševanju neenakosti.

Migracija in prisilno razseljevanje

Naš cilj je zagotoviti varne, urejene in zakonite migracije. Migrante in begunce varujemo pred nevarnimi in izkoriščevalskimi oblikami migracij.

Mir in vladovanje

EU spodbuja in varuje človekove pravice, demokracijo in pravno državo po vsem svetu. Človekove pravice in demokracija so neločljivo povezane. 

Trajnostna rast in delovna mesta

Zaposlovanje, dostojno delo in naložbe so v središču trajnostne rasti. Naložbe v ljudi so tesno povezane z gospodarsko rastjo in naložbami. Naložbe zasebnemu sektorju države omogočajo, da okrepi svoj razvoj in konkurenčnost, kar ustvarja delovna mesta in poglablja trgovinsko povezovanje.

Mladi

Mladi so ključna gonilna sila pozitivnih sprememb in ključni partnerji za spodbujanje trajnostnega in vključujočega razvoja. Skoraj vse politične odločitve vplivajo na mlade, udeležba mladih pa je osrednjega pomena za vrednote in politike EU.

Okvir razvojnih politik

GCCA+ Forest Conservation Programme in Suriname

European development policy fosters sustainable development and stability in developing countries, with the ultimate goal of eradicating extreme poverty. Development assistance is one of the pillars of the EU’s external action, alongside foreign, security, and trade policies.

SDG wheel

The SDGs were set in 2015 by the international community as part of the UN2030 Agenda for Sustainable Development in a pledge to eradicate poverty, find sustainable solutions, ensure everyone’s human rights, and leave no one behind by 2030.

weekafrica-eu-1500x1000-bg_en.png

The European Commission’s and the European External Action Service's vision of the future Africa-EU partnership proposes to work together on five key global trends.

Kako delamo

Te pobude opredeljujejo ključne prednostne naloge, ki omejujejo razvoj v določeni državi ali regiji, pri čemer bi usklajena in dosledna prizadevanja Ekipe Evropa prinesla konkretne rezultate s preobrazbenim učinkom.

Podporo prilagajamo posameznim regijam in državam. Programi v svetovnem merilu Evropski uniji tudi omogočajo, da državam s podobnimi težavami ponudi podobno pomoč.

Spremljanje in ocenjevanje sta osrednja elementa operativnega in finančnega poslovodenja. Omogočata sprejetje morebiti potrebnih popravnih ukrepov ter zagotavljata odgovornost do deležnikov in širše javnosti.

Revizije ukrepov razvojnega sodelovanja, ki jih financira EU, izvajajo strokovni zunanji revizorji.