Ugrás a fő tartalomra
International Partnerships

Országok

Az EU a programozási folyamat során az egyes partnerországokkal és -régiókkal közösen határozza meg az együttműködés területeit és konkrét céljait. A partnerországokkal és régiókkal folytatott uniós együttműködés általános alapját többéves indikatív tervek vázolják fel. Az egyes országokban megvalósítandó programok végrehajtását éves cselekvési tervek határozzák meg. 

Szubszaharai Afrika

Afrikában a gazdasági, politikai, társadalmi, technológiai, éghajlati és környezeti változások, az egészségügyi válságok, valamint a változó biztonsági fenyegetések következtében új perspektívák és kihívások jelennek meg. Az Európai Unió stratégiai partnerség kialakítását szorgalmazza Afrikával, hogy közösen kezeljék a felmerülő kihívásokat, és együttes erővel dolgozzanak a közös prioritások és érdekek megvalósításán. 

További információk Afrika szubszaharai térségéről

Közel-Kelet, Ázsia és a Csendes-óceán térsége

Ez a régió rendkívül heterogén a természet- és társadalomföldrajzi sajátosságok, a gazdaság, a társadalmi fejlődés, a fejlettségi szintje és a demokrácia minősége szempontjából, és a legkevésbé fejlett országoktól a nagymértékben iparosodott országokig a teljes spektrumot magában foglalja. Mindazonáltal az uniós szerepvállalás és az összehangolt fellépés tekintetében léteznek olyan átfogó, azonos irányba mutató prioritások, amelyek lehetőséget kínálnak a hatás maximalizálására.

További információk Közel-Kelet, Ázsia és a Csendes-óceán térségéről

Az amerikai kontinens és a karib-tengeri térség

Az amerikai kontinenssel és a karib-tengeri térséggel kialakított partnerség központi jelentőségű az EU azon törekvése szempontjából, hogy Európa nagyobb súlyra tegyen szert a globális színtéren. Változatos térségről van szó, mely az EU stratégiai partnerei közül négyet (Egyesült Államok, Kanada, Mexikó és Brazília) és öt G20-tagországot foglal magában. Az Európai Unió együttműködése ezekkel a hasonló gondolkodású országokkal nagyon fontos geostratégiai szempontból – Európa, az amerikai kontinens és a karibi térség döntő befolyást gyakorolhat a koronavírus-világjárvány utáni világrend alakulására.

További információk az amerikai kontinensről és a karib-tengeri térségről

Tengerentúli országok és területek

A tengerentúli országok és területek és az Európai Unió közötti társulás arra irányul, hogy előmozdítsa a tengerentúli országok és területek gazdasági és társadalmi fejlődését, és szoros gazdasági kapcsolatokat hozzon létre közöttük és az EU egésze között. Alapjául a tengerentúli országok és területek, a velük különleges kapcsolatot ápoló tagállamok, valamint az Európai Unió közös célkitűzései, elvei és értékei szolgálnak.

További információk a tengerentúli országokról és területekről