Pāriet uz galveno saturu
International Partnerships

“Global Gateway” — Uzņēmējdarbības iespējas

Skatīt “Global Gateway” iniciatīvas

Plašāka informācija par pašreizējiem “Global Gateway” projektiem pa valstīm un pa prioritārajiem sektoriem: digitālās tehnoloģijas, klimats un enerģētika, transports, veselība, izglītība un pētniecība. Klimata un enerģētikas sektors aptver arī lauksaimniecības, ūdens un kritiski svarīgo izejvielu jomu.

Informācija par “Global Gateway” projektiem atrodama kartē. Ja esat izskatījis tiešsaistē pieejamo informāciju un vēlaties uzzināt vairāk par kādu projektu vai konkrētu līdzdalības iespēju, sazinieties ar attiecīgo ES delegāciju

“Global Gateway” projektu īstenojuma sekmēšana

Piedāvājumu konkursi un uzaicinājumi iesniegt priekšlikumus

ES iepirkumu portālā varat meklēt uzaicinājumus iesniegt priekšlikumus un piedāvājumu konkursus, ko publicējušas ES iestādes, aģentūras un struktūras. Izmantojiet opciju “All Filters” (Visi filtri), lai atlasītu partnervalstis un skatītu attiecīgos konkursus. Varat veikt meklēšanu pēc valsts, reģiona un sektora vai norādīt savu interešu jomu (piemēram, “enerģija”) meklēšanas izvēlnē, lai atrastu iespējas šajā jomā. Ja nepieciešama palīdzība piedāvājumu un dotāciju priekšlikumu iesniegšanā, vērsieties palīdzības dienestā vai skatiet norādījumu sadaļu.

Paziņojumi par publisko iepirkumu ir atrodami arī TED tīmekļvietnē. Norādiet savu interešu jomu (piemēram, “digitālās tehnoloģijas”) un tad filtrējiet pēc reģiona.

Varat arī pārskatīt ES dalībvalstu publiskā iepirkuma tīmekļvietnes, kā arī partnervalstu ministriju tīmekļvietnes, kurās tiek publicēti uzaicinājumi iesniegt piedāvājumus attiecībā uz investīcijām, ko ES neīsteno tieši.

Dalība pašreizējos projektos

“Global Gateway” projekti rada jaunas komerciālas iespējas, mobilizējot attiecīgās ieinteresētās personas un resursus un likvidējot šķēršļus uzņēmumiem. Skatiet “Global Gateway” projektu sarakstu, lai noskaidrotu, vai jūsu uzņēmumam paveras jaunas iespējas. Lai labāk novērtētu potenciālās ekonomiskās iespējas, varat saņemt papildu informāciju attiecīgajā ES delegācijā vai ES dalībvalsts iestādē.

Ja vēlaties saņemt atbalstu ar “Global Gateway” saistītam projekta priekšlikumam, pārskatiet uzņēmumiem pieejamās atbalsta programmas.

Ja vēlaties iesniegt priekšlikumu par vērienīgu, stratēģisku un transformatīvu investīciju projektu, vispirms sazinieties ar attiecīgo ES delegāciju.

Atbalsts uzņēmumu iniciatīvām

ES sniedz dažāda veida finansiālu un nefinansiālu atbalstu uzņēmumu iniciatīvām. Šajā sakarā ES delegācijas veicina publiskā un privātā sektora dialogu un palīdz attiecīgajiem investīciju projektiem, cita starpā piedāvājot tehnisku palīdzību, liekot lietā prasmju attīstīšanu, normatīvās vides uzlabošanu un finansiālo atbalstu. Informācija par sektoru prioritātēm, ko savstarpēji noteikušas ES un partnervalstis, ir pieejama valstu rīcības plānos un daudzgadu indikatīvajās programmās. Šie dokumenti ir pieejami INTPA un NEAR tīmekļvietņu valstu lapās.

Attīstības finansēšanas iestādes (AFI), ES dalībvalstu eksporta kredīta aģentūras (EKA) un attīstības sadarbības aģentūras sniedz vairākus finanšu pakalpojumus privātā sektora iniciatīvām partnervalstīs. Uzziniet vairāk par AFI un EKA zemāk. Skatiet arī, kā ES dalībvalstis atbalsta uzņēmumus, kuri darbojas ārvalstīs.

ES piedāvā vairākas tiešā atbalsta programmas uzņēmumiem, tādas kā:

  • EFIA+
    Eiropas Fonds ilgtspējīgai attīstībai plus (EFIA+) ir ES finansēšanas instruments, kas atbalsta privātos un publiskos investorus. Tas nodrošina dažādu veidu investīcijas (aizdevumus, pašu kapitālu, parāda investīcijas, aizdevumus vietējā valūtā utt.) dažādos reģionos (jo īpaši Subsahāras Āfrikā, Latīņamerikā, Āzijā, dienvidu un austrumu kaimiņvalstīs). Privātajiem investoriem būtu jāpārskata dažādie EFIA+ instrumenti un jāsazinās ar attiecīgā instrumenta kontaktpunktu.
  • Get Invest
    Ar GET.invest tiek mobilizētas investīcijas atjaunīgajā enerģijā jaunattīstības valstīs. Tas palīdz projektu komandām sagatavoties investīcijām un savieno tās ar finansētājiem. Tas arī visām investīcijām zaļajā enerģijā Āfrikā atvieglo piekļuvi Eiropas atbalsta un finansēšanas instrumentiem.
  • ElectriFI
    Elektrifikācijas finansēšanas iniciatīva (ElectriFI) ar investīcijām vairāk nekā 275 miljonu eiro vērtībā tiecas uzlabot piekļuvi tīrai enerģijai jaunattīstības valstīs. ElectriFI mērķis ir atbalstīt investīcijas, kas nostiprina un/vai uzlabo piekļuvi moderniem, cenas ziņā pieejamiem un ilgtspējīgiem energopakalpojumiem. 
  • AgriFI/Eiropas Attīstības finansēšanas iestādes (EDFI)
    lauksaimniecības finansēšanas iniciatīva AgriFI ir Eiropas Savienības finansēts investīciju instruments, kura budžets ir 120 miljoni eiro un kura uzdevums ir sniegt vidēja termiņa un ilgtermiņa finansējumu privātā sektora uzņēmumiem, kas darbojas agropārtikas vērtības ķēdē, īpašu uzmanību pievēršot sīksaimniekiem. EDFI/AgriFI piedāvājums apvieno investīciju kapitālu un tehnisko palīdzību.
  • D4D platforma
    Digital for Development (D4D) Hub” ir stratēģiska platforma, kuras mērķis ir stiprināt digitālo sadarbību starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm (Eiropas komandu), no vienas puses, un partneriem Āfrikā, Āzijā un Klusā okeāna reģionā, Latīņamerikā un Karību jūras reģionā un ES kaimiņvalstīs, no otras puses. Tā veicina sadarbību starp daudzām ieinteresētajām personām, stimulē investīcijas, sekmē dialogu un nostiprina koordināciju. Pateicoties D4D platformas privātā sektora konsultatīvajai grupai, uzņēmumi var iesaistīties un apspriest priekšlikumus saistībā ar D4D platformu. 
  • Switch Asia
    Programma Switch Asia atbalsta Āzijas, Tuvo Austrumu un Klusā okeāna valstu pāreju uz mazoglekļa, resursu ziņā efektīvu aprites ekonomiku, vienlaikus veicinot ilgtspējīgus ražošanas un patēriņa modeļus un zaļākas piegādes ķēdes starp šiem reģioniem un Eiropu. Šis projekts nodrošina dotācijas tādās jomās kā energoefektivitāte rūpniecības uzņēmumos un privātās mājās, agropārtikas rūpniecībā un zivsaimniecībā, tekstilizstrādājumu un ādas izstrādājumu rūpniecībā, tūrisma, loģistikas un kravu pārvadājumu nozarēs.
  • Palīdzības dienests intelektuālā īpašuma jomā
    Šis dienests sniedz tiešu bezmaksas atbalstu Eiropas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) saistībā ar intelektuālā īpašuma tiesību pārvaldību, aizsardzību un piemērošanu. Tas aptver sešus reģionus: Ķīnu, Eiropu, Indiju, Latīņameriku, Dienvidaustrumāziju un Āfriku. Tas arī nodrošina tādu atbalsta materiālu bibliotēku kā ceļveži, gadījumu izpēte un videoklipi.

Citas ES finansētas iniciatīvas atbalsta uzņēmumus, kas darbojas “Global Gateway” sektoros visā pasaulē. Skatiet citas iniciatīvas šeit.

Piedalieties ES uzņēmumu forumos

ES uzņēmumu forumi tiek organizēti visā pasaulē, un tie saved kopā ES ieinteresētās personas un uzņēmumus, vietējo privāto sektoru un augsta līmeņa publiskās iestādes. Šie forumi veicina dialogu par “Global Gateway” prioritārajiem tematiem. 

Uzņēmumi ir aicināti piedalīties ES uzņēmumu forumos, lai tiktos ar jauniem partneriem, prezentētu savu projektu un piedalītos publiskā un privātā sektora dialogā.

Informācija par piekļuvi tirgum

ES nodrošina resursus tiešsaistē un atbalstu uzņēmumiem, kas darbojas pasaules līmenī. Ar ES atbalstu Starptautiskais tirdzniecības centrs nodrošina visdažādākos tirdzniecības izpētes rīkus, kuri ir domāti MVU, lielajiem uzņēmumiem un profesionālajām organizācijām:

  • Tirdzniecības kartē ir sniegti rādītāji saistībā ar eksporta rezultātiem, starptautisko pieprasījumu, alternatīviem tirgiem un konkurentu tirgiem, kā arī importa un eksporta uzņēmumu direktorijs.
  • Tirgus piekļuves karte ļauj lietotājiem piekļūt informācijai par muitas tarifiem, tarifa kvotām, korektīviem tirdzniecības pasākumiem un regulatīvām prasībām, kas piemērojamas kādam produktam visos pasaules tirgos, kā arī salīdzināt, analizēt un lejupielādēt šo informāciju.
  • Eksporta potenciāla kartē ekonomiskā analīze tiek pārstrādāta praktiskā tirdzniecības informācijā.
  • StandardMap sniedz informāciju par brīvprātīgiem ilgtspējas standartiem (VSS), rīcības kodeksiem, revīzijas protokoliem, informācijas ziņošanas satvariem un uzņēmumu programmām ilgtspējas jomā.

ES piedāvā plašu atbalstu, lai palīdzētu MVU eksportēt un investēt ārpus ES. Šajā sakarā piemēram minams Eiropas Biznesa atbalsta tīkls — pasaulē lielākais atbalsta tīkls, kas domāts MVU ar starptautiskiem mērķiem, — un datubāze Access2market

Uzņēmējdarbības vides uzlabošana

ES palīdz uzlabot uzņēmējdarbības vidi partnervalstīs ar visdažādākajām darbībām, tai skaitā dialogu, tehnisko un finansiālo atbalstu. Šīs darbības pozitīvi ietekmē privāto sektoru, un svarīgākās no tām minētas zemāk.

Tirdzniecības un investīciju nolīgumi palīdz uzlabot uzņēmējdarbības vidi partnervalstīs. Tie veicina tirdzniecību un rada jaunas iespējas, stimulē ES investīcijas, palielinot juridisko noteiktību un stabilitāti, un ietver stingras saistības ilgtspējas jomā.

ES ir pasaulē lielākais budžeta atbalsta sniedzējs. Šī sistēma paredz tiešus finanšu pārvedumus uz to partnervalstu kasēm, kuras īsteno ilgtspējīgas attīstības reformas. Veicinot caurskatāmību un labu pārvaldību, budžeta atbalsts palīdz apkarot korupciju un radīt labvēlīgu vidi privātajām investīcijām partnervalstīs.

Tehniskās palīdzības un informācijas apmaiņas instruments (TAIEX) sniedz vienādranga tehnisko palīdzību un stratēģisko atbalstu strukturālo reformu īstenojuma un reģionālās un vides politikas uzlabošanas jomās. ES dalībvalstu publiskā sektora eksperti apmeklē partnervalstis, lai sniegtu konsultācijas laikposmā, kas nav ilgāks par 5 dienām.

Twinning jeb mērķsadarbība kalpo vidēja termiņa un ilgtermiņa institucionālās sadarbības iedibināšanai starp ES dalībvalstu publiskās pārvaldes iestādēm un saņēmējvalstīm vai partnervalstīm. Šis mehānisms atbalsta institucionālo spēju veidošanu, izmantojot reformu procesus un vienādranga sadarbību. Mērķsadarbības projektus parasti īsteno 12–36 mēnešu laikā.

Sazinieties ar “Global Gateway” partneriem

Stratēģijas “Global Gateway” īstenošanā piedalās plašs partneru loks, un katrs no tiem piedāvā unikālu atbalstu privātajam sektoram. Skatiet zemāk partneru sarakstu, lai noskaidrotu iespējas un instrumentus, kuri ir pieejami “Global Gateway” ietvaros: 

ES delegācijas — diplomātiskās pārstāvniecības

ES 144 delegācijas visā pasaulē var sniegt norādes un atbalstu attiecīgajām “Global Gateway” investīcijām vietējā līmenī. ES delegācijas sadarbojas ar partnervalstīm un citiem Eiropas komandas locekļiem, lai īstenotu “Global Gateway” darbības vietējā un reģionālā līmenī. 

Attīstības finansēšanas iestādes (AFI)

Starptautiskās un valstu attīstības finansēšanas iestādes ir valsts atbalstītas attīstības bankas, kas izveidotas, lai atbalstītu privātā sektora attīstību valstīs ar zemiem un vidējiem ienākumiem.  Pie daudzpusējām ES attīstības finansēšanas iestādēm pieder:

  • Eiropas Investīciju banka (EIB)
    EIB ir gan investīciju banka, gan pasaules attīstības banka, kas darbojas gan Eiropas Savienībā, gan visā pasaulē. EIB sniedz ieguldījumu stratēģijas “Global Gateway” īstenošanā, nodrošinot finansējuma risinājumus, kā arī tehnisko un finansiālo zinātību projektiem, ko vada publiskā un privātā sektora ieinteresētās personas. 
  • Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB)
    ERAB ir daudzpusēja investīciju banka, kas piedāvā visdažādākos produktus un pakalpojumus, tādus kā aizdevumi, kapitāla investīcijas, tirdzniecības garantijas un konsultāciju pakalpojumi. Tā nodrošina dažādus instrumentus, kas paredzēti MVU, kas darbojas dažādās tautsaimniecības nozarēs, kā arī MVU domātus aizdevumus, kapitāla investīcijas, garantijas un atbalstu. 

Šajā tabulā atradīsiet katras ES dalībvalsts AFI. Noklikšķinot uz iestādes nosaukuma, jūs novirzīs uz tās tīmekļvietni.

Attīstības sadarbības aģentūras

Valsts attīstības aģentūras sniedz valsts palīdzību, lai atbalstītu ekonomikas un publisko pakalpojumu attīstību jaunattīstības valstīs. Šīs aģentūras īsteno un finansē “Global Gateway” projektus.

Šajā tabulā atradīsiet katras ES dalībvalsts attīstības sadarbības aģentūru. Noklikšķinot uz aģentūras nosaukuma, jūs novirzīs uz tās tīmekļvietni.

Eksporta kredīta aģentūras (EKA)

Šīs struktūras, kas izveidotas katrā dalībvalstī, veicina valsts eksportu un/vai ekonomiskās intereses. Tās sniedz aizdevumus vai segumu (apdrošināšanu vai garantijas), lai palīdzētu valstī reģistrētajiem uzņēmumiem internacionalizēt savas darbības.

Šajā tabulā atradīsiet katras ES dalībvalsts EKA. Noklikšķinot uz struktūras nosaukuma, jūs novirzīs uz tās tīmekļvietni.

Tirdzniecības veicināšanas organizācijas (TVO)

TVO ir ES dalībvalstu organizācijas, kas atbalsta valstī reģistrēto uzņēmumu internacionalizāciju.

Šajā tabulā atradīsiet katras ES dalībvalsts TVO. Noklikšķinot uz kādas organizācijas nosaukuma, jūs novirzīs uz tās tīmekļvietni.

Vispārīgas publikācijas2024. gada 30. septembris
Contact points: DFIs, ECAs, ODA and TPOs

Eiropas profesionālās organizācijas

Uzņēmumu tīkli, tādi kā profesionālās organizācijas un tirdzniecības palātas, ir labs sākumpunkts ES uzņēmumu atbalstam ārvalstīs. Tie var pārstāvēt intereses ES, valstu vai nozaru līmenī un bieži vien ir iesaistīti stratēģijas “Global Gateway” īstenošanā. 

Lai uzzinātu vairāk un noskaidrotu kontaktinformāciju, skatiet sarakstu, kurā uzskaitītas ES profesionālās organizācijas, kas darbojas partnervalstīs.