Ugrás a fő tartalomra
International Partnerships

A Global Gateway stratégia áttekintése

Mit fed a Global Gateway név?

Elvek és értékek

A Global Gateway stratégia a következő 6 alapelvre épül – ezek jelölik ki a beruházások tekintetében követendő irányt:

  • demokratikus értékek és szigorú normák,
  • jó kormányzás és átláthatóság,
  • egyenlőségen alapuló partnerségek,
  • környezetkímélet és szennyezésmentesség,
  • biztonságorientáltság,
  • a magánszektor mobilizálása.

A Global Gateway az az eszköz, amelynek révén az EU világszerte hozzájárul a beruházási hiány csökkentéséhez. A stratégia összhangban van a G7-ek vezetőinek 2021. júniusi kötelezettségvállalásával, miszerint a G7-országok értékvezérelt, magas színvonalú és átlátható infrastrukturális partnerséget hoznak létre a globális infrastruktúra-fejlesztési szükségletek kielégítése érdekében. A Global Gateway az ENSZ 2030-ig tartó időszakra szóló menetrendjéhez és fenntartható fejlődési céljaihoz, valamint az éghajlatváltozásról szóló Párizsi Megállapodáshoz is teljes mértékben igazodik.

A partnerségi együttműködés területei

A Global Gateway támogatja az EU partnereit, és megszünteti a globális beruházási hiányt a következő területeken:

  • digitalizáció (a nyílt és biztonságos internet támogatása),
  • éghajlati ágazat és energiaszektor (a tiszta energiára történő átállás megvalósítását célzó beruházások támogatása),
  • közlekedés (a környezetbarát, intelligens és biztonságos közlekedés támogatása),
  • egészségügy (az ellátási láncok és a helyi oltóanyaggyártás megerősítése),
  • oktatás és kutatás (beruházás a magas színvonalú oktatásba, különös tekintettel a lányok, a nők és a kiszolgáltatott csoportok minőségi oktatására).

Az „Európa együtt” megközelítés

A Global Gateway stratégia megvalósítása az „Európa együtt” megközelítés keretében folyik az Európai Bizottság, az Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ), az uniós tagállamok, valamint pénzügyi intézmények, a magánszektor és más nem kormányzati szervezetek részvételével.

A megközelítés elő fogja segíteni a politikai akarat, a technikai szakértelem és a pénzügyi források teljes körű mozgósítását.

Finanszírozási források

Az EU és az uniós tagállamok mintegy 300 milliárd euró összegben fognak infrastruktúra-fejlesztési beruházásokat mozgósítani a 2021–2027-es időszakban.

Ennek részét képezik az EU által mozgósított beruházások, melyek összege a 135 milliárd eurót is elérheti, az európai pénzügyi és fejlesztésfinanszírozási intézmények által tervezett beruházások, melyek volumene 145 milliárd eurót tesz ki, valamint az ezeket kiegészítő vissza nem térítendő támogatások.

300 milliárd euró
összegben kerül sor beruházások mobilizálására 2027-ig
53 milliárd euró
a garancia volumene
232 milliárd euró
összegben valósulnak meg fenntartható beruházások

Európai Fenntartható Fejlődési Alap Plusz

A 2021–2027-es időszakban az új Európai Fenntartható Fejlődési Alap Plusz (EFFA+) a legfontosabb kockázatmegosztási eszközünk. Volumenét tekintve ez a globális szinten alkalmazható eszköz tízszer nagyobb lesz elődjénél, az Európai Fenntartható Fejlődési Alapnál (EFFA), működését pedig két fő elv fogja vezérelni, melyek a következőképpen foglalhatók össze címszavakban:

  • első a szakpolitika,
  • országspecifikus megközelítésre van szükség.

Az említett időszakban az alap 53 milliárd euró garanciaösszeget fog fedezni, és akár 232  milliárd euró összegben is képes lesz fenntartható beruházást mozgósítani. További finanszírozás fog megvalósulni a fejlesztésfinanszírozási intézményeknek nyújtott vissza nem térítendő támogatások révén, amelyeket az intézmények hitelekkel ötvöznek majd.

Az EFFA+ keretében a Bizottság akkor alkalmaz ilyen vegyes finanszírozást, ha az adott ágazatok, piacok és műveletek esetében a garancia nem elégséges a kérdéses beruházások megvalósulását hátráltató akadályok elhárításához. Ez köz- és magánszektorbeli finanszírozást egyaránt jelenthet.

Az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz digitális ága – digitális konnektivitási infrastruktúra

A digitális technológiák kulcsszerepet játszanak gazdaságunk és társadalmunk életében: segítségükkel online tudunk kommunikálni egymással, és teljesen újszerű módon éljük mindennapjainkat, végezzük munkánkat és folytatunk üzleti tevékenységet. E technológiák működéséhez megfelelő infrastruktúrára van szükség.  

Noha egyre nő a hálózati összekapcsoltság iránti igény, még mindig számottevő hiány mutatkozik a digitális konnektivitási infrastruktúra magán- és állami finanszírozása terén. Az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz támogatja azokat a Global Gateway keretében megvalósuló beruházásokat, amelyek a biztonság és a védelem szempontjából megfelelő, fenntartható, nagy teljesítményű infrastruktúra kiépítésére irányulnak.

A zöld beruházások támogatása

Az EU azáltal is támogatni fogja a partnerországokat, hogy segíti őket zöldkötvény-piacaik kiépítésében és bővítésében – ezek olyan finanszírozási rendszerek, amelyek esetében a kibocsátó kötelezettséget vállal arra, hogy a bevételeket a környezetkímélet és a fenntarthatóság előmozdítását célzó projektek finanszírozására használja fel.

Mit kínál a Global Gateway?

Sok országnak megbízható partnerre van szüksége ahhoz, hogy színvonalas és fenntartható projekteket dolgozzon ki, a projekteket átlátható módon valósítsa meg, ne adósodjon el fenntarthatatlan mértékben, és olyan eredményeket érjen el, amelyeknek a helyi közösségek hosszú távon és társadalmi-gazdasági szempontból is hasznát látják.

A Global Gateway ezeket az előnyöket kínálja az érintetteknek.

Kapcsolódó linkek

A Global Gateway ismertetése az Európai Bizottság központi webhelyén