Mit fed a Global Gateway név?

A Global Gateway az Európai Unió új stratégiája, mely arra irányul, hogy világszerte lendületet adjon az intelligens, tiszta és biztonságos összeköttetések kiépítésének a digitális, az energia- és a közlekedési ágazatban, és megerősítse az egészségügyi, oktatási és kutatási rendszereket. A stratégiát az Európai Bizottság és az EU főképviselője hirdette meg 2021-ben.
A Global Gateway célja, hogy mintegy 300 milliárd euró összegben beruházásokat mozgósítson az „Európa együtt” megközelítés révén, amely az EU, az uniós tagállamok, valamint az uniós és a tagállami pénzügyi és fejlesztési intézmények összefogására, közös fellépésére épül. A stratégia gyökeres változást hivatott hozni az éghajlati ágazatban és az energiaszektorban, valamint a digitális, a közlekedési, az egészségügyi, illetve az oktatási és kutatási ágazatban. A stratégia arra összpontosít, hogy a minőségi infrastruktúra kiépítését intelligens beruházások támogassák, melyek a legszigorúbb szociális és környezeti előírásoknak is megfelelnek, és összhangban vannak az EU érdekeivel és értékeivel, így a jogállamisággal és az emberi jogokkal, valamint a nemzetközi előírásokkal és normákkal.
Elvek és értékek
A Global Gateway stratégia a következő 6 alapelvre épül – ezek jelölik ki a beruházások tekintetében követendő irányt:
- demokratikus értékek és szigorú normák,
- jó kormányzás és átláthatóság,
- egyenlőségen alapuló partnerségek,
- környezetkímélet és szennyezésmentesség,
- biztonságorientáltság,
- a magánszektor mobilizálása.
A Global Gateway az az eszköz, amelynek révén az EU világszerte hozzájárul a beruházási hiány csökkentéséhez. A stratégia összhangban van a G7-ek vezetőinek 2021. júniusi kötelezettségvállalásával, miszerint a G7-országok értékvezérelt, magas színvonalú és átlátható infrastrukturális partnerséget hoznak létre a globális infrastruktúra-fejlesztési szükségletek kielégítése érdekében. A Global Gateway az ENSZ 2030-ig tartó időszakra szóló menetrendjéhez és fenntartható fejlődési céljaihoz, valamint az éghajlatváltozásról szóló Párizsi Megállapodáshoz is teljes mértékben igazodik.
A partnerségi együttműködés területei
A Global Gateway támogatja az EU partnereit, és megszünteti a globális beruházási hiányt a következő területeken:
- digitalizáció (a nyílt és biztonságos internet támogatása),
- éghajlati ágazat és energiaszektor (a tiszta energiára történő átállás megvalósítását célzó beruházások támogatása),
- közlekedés (a környezetbarát, intelligens és biztonságos közlekedés támogatása),
- egészségügy (az ellátási láncok és a helyi oltóanyaggyártás megerősítése),
- oktatás és kutatás (beruházás a magas színvonalú oktatásba, különös tekintettel a lányok, a nők és a kiszolgáltatott csoportok minőségi oktatására).
Az „Európa együtt” megközelítés
A Global Gateway stratégia megvalósítása az „Európa együtt” megközelítés keretében folyik az Európai Bizottság, az Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ), az uniós tagállamok, valamint pénzügyi intézmények, a magánszektor és más nem kormányzati szervezetek részvételével.
A megközelítés elő fogja segíteni a politikai akarat, a technikai szakértelem és a pénzügyi források teljes körű mozgósítását.
Mit kínál a Global Gateway?
Sok országnak megbízható partnerre van szüksége ahhoz, hogy színvonalas és fenntartható projekteket dolgozzon ki, a projekteket átlátható módon valósítsa meg, ne adósodjon el fenntarthatatlan mértékben, és olyan eredményeket érjen el, amelyeknek a helyi közösségek hosszú távon és társadalmi-gazdasági szempontból is hasznát látják.
A Global Gateway ezeket az előnyöket kínálja az érintetteknek.