Kas yra strategija „Global Gateway“?

Strategija „Global Gateway“ yra nauja Europos strategija, kuria siekiama skatinti skaitmeninės ekonomikos, energetikos ir transporto sektoriuose kurti pažangumo, netaršumo ir saugumo siekiais grindžiamas sąsajas ir visame pasaulyje stiprinti sveikatos, švietimo ir mokslinių tyrimų sistemas. Europos Komisija ir ES vyriausiasis įgaliotinis apie ją paskelbė 2021 m.
Taikant Europos komandos principą, suburiant ES, jos valstybes nares ir jų finansų ir vystymosi institucijas, strategija „Global Gateway“ siekiama sutelkti iki 300 mlrd. EUR investicijų. Jos tikslas yra transformaciniai pokyčiai skaitmeniniame, klimato ir energetikos, transporto, sveikatos, švietimo ir mokslinių tyrimų sektoriuose. Pirmiausia orientuosimės į pažangias investicijas į kokybiškus infrastruktūros projektus, atitinkančius aukščiausius socialinius bei aplinkos standartus ir ES interesus ir vertybes: teisinę valstybę, žmogaus teises ir tarptautines normas bei standartus.
Principai ir vertybės
Šeši pagrindiniai strategijos „Global Gateway“ principai, kuriais remiantis daromos investicijos:
- demokratinės vertybės ir aukšti standartai;
- geras valdymas ir skaidrumas;
- lygiateisės partnerystės;
- žalioji ir netarši infrastruktūra;
- dėmesys saugumui;
- privačiojo sektoriaus skatinimas.
Strategija „Global Gateway“ – tai ES indėlis mažinant pasaulinį investicijų deficitą visame pasaulyje. Įgyvendinant šią strategiją laikomasi 2021 m. birželio mėn. G 7 vadovų įsipareigojimo pradėti vertybėmis grindžiamą, aukšto lygio ir skaidrią infrastruktūros partnerystę, kad būtų patenkinti pasauliniai infrastruktūros plėtros poreikiai. „Global Gateway“ visapusiškai dera su JT darbotvarke iki 2030 m. ir jos darnaus vystymosi tikslais, taip pat su Paryžiaus susitarimu dėl klimato kaitos.
Partnerystės sritys
Strategija „Global Gateway“ remiami mūsų partneriai ir mažinama pasaulinė investicijų nelygybė šiose srityse:
- skaitmeniniame sektoriuje (atviro ir saugaus interneto rėmimas);
- klimato ir energetikos sektoriuose (investicijų pereinant prie švarios energijos rėmimas);
- transporto sektoriuje (žaliojo, pažangaus ir saugaus transporto rėmimas);
- sveikatos sektoriuje (tiekimo grandinių ir vakcinų gamybos vietoje stiprinimas);
- švietimo ir mokslinių tyrimų sektoriuje (investicijos į aukštos kokybės švietimą, daugiausia dėmesio skiriant mergaitėms, moterims ir pažeidžiamoms grupėms).
Europos komandos principas
Strategija „Global Gateway“, taikant Europos komandos principą, plėtojama kartu su Europos Komisija, Europos išorės veiksmų tarnyba (EIVT), ES valstybėmis narėmis, finansų įstaigomis, privačiuoju sektoriumi ir kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis.
Toks požiūris leis užtikrinti visapusišką politinį atsparumą ir geriau pasinaudoti techninėmis žiniomis bei finansiniais ištekliais.
Kam reikalinga strategija „Global Gateway“?
Daugeliui šalių reikia patikimo partnerio, kuris padėtų rengti tvarius, kokybiškus projektus ir užtikrinti, kad projektai būtų įgyvendinami skaidriai, saugotų nuo netvarios skolos kaupimosi ir teiktų ilgalaikę socialinę ir ekonominę naudą vietos bendruomenėms.
Strategija „Global Gateway“ siūlo tokius pozityvius sprendimus.