Strategija Global Gateway - Evropska komisija Preskoči na glavno vsebino
Ste na enem od uradnih spletišč EUSte na uradnem spletišču EU
International Partnerships

Strategija Global Gateway

Kaj je strategija Global Gateway?

Načela in vrednote

V središču strategije Global Gateway je šest temeljnih načel, ki usmerjajo naložbe:

  • demokratične vrednote in visoki standardi
  • dobro upravljanje in preglednost
  • enakopravna partnerstva
  • zeleno in čisto
  • poudarek na varnosti
  • izkoriščanje potenciala zasebnega sektorja

Strategija Global Gateway je prispevek EU k zmanjšanju svetovne naložbene vrzeli po vsem svetu. To je v skladu z zavezo voditeljic in voditeljev skupine G7 iz junija 2021, da bodo za zadovoljitev svetovnih potreb po razvoju infrastrukture vzpostavili pregledno infrastrukturno partnerstvo, ki bo temeljilo na vrednotah in visokih standardih. Strategija Global Gateway je v celoti usklajena z agendo OZN do leta 2030 in njenimi cilji trajnostnega razvoja ter Pariškim sporazumom.

Področja partnerstva

Strategija Global Gateway podpira naše partnerje in odpravlja svetovno naložbeno vrzel na naslednjih področjih:

  • digitalno (podpora odprtemu in varnemu internetu)
  • podnebje in energija (podpora naložbam za prehod na čisto energijo)
  • promet (podpora okolju prijaznemu, pametnemu in varnemu prometu)
  • zdravje (krepitev dobavnih verig in lokalne proizvodnje cepiv)
  • izobraževanje in raziskave (vlaganje v visokokakovostno izobraževanje s posebnim poudarkom na deklicah, ženskah in ranljivih skupinah)

Pristop Ekipa Evropa

Strategija Global Gateway se uvaja v okviru pristopa Ekipe Evropa z Evropsko komisijo, Evropsko službo za zunanje delovanje (ESZD), državami članicami EU ter finančnimi institucijami, zasebnim sektorjem in drugimi nevladnimi organizacijami.

Pristop bo olajšal polno mobilizacijo politične vzdržljivosti, tehničnega strokovnega znanja in finančnih virov.

Viri financiranja

EU in države članice EU bodo v obdobju 2021–2027 za naložbe v razvoj infrastrukture mobilizirale sredstva v višini do 300 milijard evrov.

To vključuje naložbe v vrednosti do 135 milijard evrov, ki jih zagotavlja EU, ter 145 milijard evrov načrtovanih naložb evropskih finančnih in razvojnih finančnih institucij v obliki dopolnilnega financiranja z nepovratnimi sredstvi.

300 milijard evrov
mobiliziranih sredstev za naložbe do leta 2027
53 milijard evrov
za jamstva
232 milijard evrov
za trajnostne naložbe

Evropski sklad za trajnostni razvoj plus

Evropski sklad za trajnostni razvoj plus (EFSD+) je naš novi in glavni instrument za porazdelitev tveganja za obdobje 2021–2027. Bo desetkrat obsežnejši od predhodnega sklada EFSD, uporabljal se bo na svetovni ravni in temeljil na dveh načelih:

  • politika na prvem mestu
  • pristopi, usmerjeni v posamezne države

V tem obdobju bo zagotovil jamstva v višini 53 milijard evrov, po pričakovanjih pa naj bi spodbudil do 232 milijard evrov trajnostnih naložb. Dodatno financiranje bo zagotovljeno z nepovratnimi sredstvi za razvojne finančne institucije, ki bodo kombinirana s posojili ali v obliki „mešanega financiranja“.

Komisija v okviru EFSD+ uporablja „mešano financiranje“ v sektorjih, na trgih in v dejavnostih, pri katerih z jamstvi ni mogoče odpraviti ozkih grl. Dejavnosti so lahko iz javnega ali zasebnega sektorja.

Instrument za povezovanje Evrope – infrastruktura za digitalno povezljivost

Digitalne tehnologije imajo ključno vlogo v našem gospodarstvu in družbi, saj omogočajo spletno interakcijo ter nove načine življenja, dela in poslovanja. Za delovanje teh tehnologij je potrebna ustrezna infrastruktura.  

Kljub vse večji potrebi po povezljivosti še vedno obstaja znatna vrzel v višini zasebnega in javnega financiranja infrastrukture za digitalno povezljivost. Instrument za povezovanje Evrope podpira naložbe v okviru strategije Global Gateway, ki so namenjena varni, zanesljivi in trajnostni visokozmogljivostni infrastrukturi.

Podpora zelenim naložbam

EU bo partnerske države podpirala tudi tako, da jim bo pomagala pri razvoju in širitvi njihovih trgov za zelene obveznice – sheme financiranja, pri katerih se izdajatelj zaveže, da bo prihodke uporabil za financiranje projektov, ki spodbujajo varstvo okolja in trajnostnost.

Zakaj strategija Global Gateway?

Številne države potrebujejo zaupanja vredne partnerje, ki bodo oblikovali trajnostne in kakovostne projekte ter zagotovili, da se bodo projekti izvajali pregledno, da ne bodo ustvarjali nevzdržnih ravni dolga ter da bodo lokalnim skupnostim zagotovili trajne družbene in gospodarske koristi.

Global Gateway ponuja vse to.

Sorodne povezave

Strategija Global Gateway na glavnem spletišču Evropske komisije